Užitečné rady

Úvod > Užitečné rady > Obecné informace, které byste měli znát před koupí nemovitosti


Obecné informace, které byste měli znát před koupí nemovitosti

Pokud se rozhodnete koupit si své nové bydlení v developerském projektu, zajímejte se zejména o tyto věci:

1. Kdo jsou partneři projektu?

Ti jsou nejdůležitějším aspektem majícím vliv na celkový průběh výstavby s dodržením stanovených termínů a v konečném důsledku též na kvalitu Vašeho budoucího bydlení.

Partnery projekty jsou:

  • Investor (developer) – je autorem vize projektu, zaštiťuje celý projekt finančně i organizačně
  • Projektant (architekt)
  • Zprostředkovatel – je zpravidla realitní kancelář, ale někdy může být obchodní stránka developerského projektu též investorem
  • Generální dodavatel stavby

2. Jaké jsou termíny výstavby?

Kdy bude zahájena výstavba či zda již byla zahájena, ale hlavně termín, kdy budou stavby kolaudovány a kdy je budoucí majitel bude moct převzít a užívat.

3. Jaké jsou možnosti financování?

Požadavky na financování budoucích jednotek stanovuje investor dle jeho strategie a možností. Financování koupě nemovitosti ve výstavbě je zpravidla rozloženo do několika částek odvíjejících se od vývoje rozestavenosti staveb. O individuálních možnostech financování lze jednat, konečné rozhodnutí je však v kompetenci investora.

4. Jaké je standardní provedení bytových či nebytových jednotek?

Každý klient, který kupuje novou nemovitost, by měl nejdříve zjistit, co všechno je ceně za nový byt či dům, příp. nebytových prostor obsaženo, tedy jaké podlahy, dveře, obklady, vybavení koupelen jsou v ceně. Tyto věci se nazývají standardním provedením. Všechno, co v něm není obsaženo a klient si to přeje, je předmětem nadstandardů. Nadstandard je třeba zaplatit nad rámec základní ceny.

5. Jaké je prostorové řešení a orientace nemovitosti?

Při výběru bytu nebo rodinného domu posuzujte nejen celkový vzhled domu, provedení, architekturu, ale zejména užitnou hodnotu prostor, všímejte si, zda investor, resp. projektant dbal na dostatek úložných prostor, využitelnost hlavního obytného prostoru. Zda v bytě nebo domě není příliš mnoho „mrtvého“ nevyužitelného prostoru jako např. příliš velké chodby.

Orientace bytu nebo rodinného domu, potažmo i pozemku, na kterém chcete nový dům postavit, je velice důležitou věcí. Světlo, slunce, stín jsou pro každého jinak důležité, proto věnujte pozornost tomu, jak je nemovitost orientována vůči světovým stranám a vyberte si pro Vás nejlepší řešení.

6. Je uvedená cena konečná?

Zájemce o koupi nemovitosti z developerského projektu by se měl informovat, zda je v ceně započítána DPH. Daň z přidané hodnoty není v ceně nového bydlení nezanedbatelná částka. Někteří zprostředkovatelé uvádí vzhledem k často se měnící daňové sazbě ceny bez DPH. Kupující však musí zaplatit cenu včetně DPH. Proto se informujte, zda je pro Vás uvedená cena konečná.

Často je též třeba počítat s navýšením ceny o parkovací nebo garážové stání, které nebývá uvedeno jako součást ceny.

Zpět na seznam

Aktuální nabídky nemovitostí ve vašem emailu
Chci odebírat nabídky nemovitostí